En Son Dakka Haberler -

Trabzon’da Başkan Zorluoğlu’nun vaat ettiği projelerde son durum!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu tek tek açıkladı.. Başkan Zorluoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Genel Bütçeden daha fazla gelir alması için hazırladıkları ve ilgili kurumlara sundukları taslağı paylaşırken, hem vadettiği hem de devam eden projelerde son durumu açıkladı. Başkan Zorluoğlu, İskenderpaşa Kapalı Otoparkı ve Seyir Terası projesinin yeniden ihaleye çıkacağını belirtirken, belediyenin kirada ki mülkleri ile ilgili de dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Trabzon’da Başkan Zorluoğlu’nun vaat ettiği projelerde son durum!
  • 03.05.2019

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, il genelinde düzenlenecek Ramazan Etkinliklerinin tanıtımı için bugün bir basın toplantısı düzenledi. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tarihi binasında yapılan toplantıda Başkan Zorluoğlu, ilk olarak Belediyenin işleyişi ve Ankara’da yaptığı temaslarla ilgili konuştu.  Trabzon Büyükşehir Belediyesinde yönetim anlamında önümüzdeki günlerde değişikliklerin yapılacağını açıklayan Başkan Zorluoğlu, “Yeni yönetim yapısı tamamen ortaya çıkmış olacak. Herkes önünü daha rahat görecek” dedi.  

MALİ YAPININ GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Mali Yapısının güçlendirilmesi için Ankara’da yaptığı temaslarıda anlatan Zorluoğlu, “Mali yapının güçlendirilmesi. Hepinizin malumu. Belediyeler ülkenin tamamında olduğu gibi Trabzon’da da Belediyemiz zengin belediye değil. Ekonomik anlamda mali anlamda eksiklerimiz var. Bununla alakalı yoğun çalışma içine girdik.  Bunun 2 ayağı var. Genel Bütçe Gelirleri ve yerelde öz gelir…  

Her iki boyutuyla alakalı belediyemizin bu mali anlamda sıkıntılı yapısını daha iyiye doğru götürecek çalışmaları başlattık. Bu kapsamda Ankara’ya gittik.

Orada bize benzeyen Büyükşehir Belediye Başkanları ve Türkiye Belediyeler Birliğinde bir araya geldik. Orada dağıtım sistemini yeniden gözden geçirdik değişiklik önergesi hazırladık. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımızın başkanlığında bu hazırladığımız önergeyi ilgili bakanlarımızla görüştük.  Ayrıca parti boyutunda partimizin genel başkan vekili Numan Kurtulmuş beye arzımız oldu.  Kurumsal anlamda Cumhurbaşkanlığında Naci Ağbal ile görüştük.  

Son olarak Kızılcahamam’a gitmeden önce Cumhurbaşkanı yardımcımız Fuat Oktay beyle konuyu değerlendirme imkanımız oldu. Ankara’da bu temasları yoğun şekilde yaşadık.  Durumu arz ettiğimiz her yetkili bizlere hak verdi. Yaptığımız çalışmanın makul çalışma olduğunu, denge adalet sağlayacağını bize söylediler.  Sayın Cumhurbaşkanımızla 2 sefer yüz yüze temas etme imkanı bulduk. Bir tanesinde Sayın Bakanlarımızla, Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla bir araya geldik. Genel anlamda belediyeciliğin önünde ki sorunları konuşma imkanı bulduk. Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Belediyelere pay gönderilmesi ile ilgili değişikliği arz etme imkanı bulduk.  Sayın Cumhurbaşkanımız, gereken talimatı verdiler. Şu anda böyle çalışma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve Hazine Bakanlığı yoğun şekilde sürdürüyor.  ilimiz adına sevindirici gelişmedir. Ben 12 yıl Ankara’da yöneticilik yaptım. Resmi Gazetede bu değişikliği görmeden garanti bu işi görmemek lazım. Ramazan ayında tekrar Ankara’ya gidip sonuçlandırılması için çabanın, çaba içine tekrar gireceğiz. Kısa zamanda böyle sinerji oluşturulması, bizim açımızdan çok büyük kazanım oldu. İnşallah bir ikinci atakla bu süreci tamamlayarak, Kanuni Düzenlemeyi gerçekleştirmeye çalışacağız. Ben ümitliyim..” dedi.  

ÖZGELİRLERDE NELER YAPILACAK?

Gelir boyutunda öz gelirlerin önemine de vurgu yapan Zorluoğlu, “Gelir Boyutunun başka ayağı da öz gelirler. Sadece Ankara’dan gelecek gelirlere bel bağlayarak belediyeden beklenen hizmetleri süreci içinde gerçekleştirmek zor görünüyor. Çalışmaları yapıyoruz. Alacaklarımız var. Bu alacakları yakından takip edecek yeni bir mekanizma sistem Büyükşehir Belediyesinde kuruyoruz.  Bir takım projelerimiz var. Onların içinde bize finansman sağlayacak bölümler var. Çok katlı otoparkın içinde hatırı sayılır dükkanlar var. Onları değerlendirmeyi düşünüyoruz.  Yine öz gelir anlamında gayrimenkuller, gerek satılıp gerek kiralama anlamında bir takım çalışmalar var onları süratle  

BELEDİYEDEN KİRALANAN MÜLKLERDE KİRA ARTIŞI OLABİLİR TRABRİTAŞ

üzerinde Belediyede 3. Taraflara işlettirilen mülkler var. Bunların daha fazla gelir getirmesi için adımlar atacağız. Otopark olsun, restoran, çay ocağı gibi bunların belediyemizin maksimum gelir elde etmesi için çalışmalar içindeyiz.

Geride kalmışsa kiralama bedelleri günün şartlarına göre güncellenecek. Onları mağdur etmeden belediyeye ilave gelir elde etmek için çalışma gerçekleştireceğiz.  Bizde belediye olarak en uygun fiyatlarla, rekabete azami dikkat ederek işlerimizi en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Belediyemiz bütün birimleri ile tasarruf sürecine girmiş oluyor. cari harcamalarda tasarrufa daha fazla önem vereceğiz. Belediyenin günlük harcamalarında tasarrufa daha fazla riayet edeceğiz” dedi.  

KAYNAK BULMAYA ÇALIŞIYORUZ..  

Belediyenin devam eden projelerine de değinen Zorluoğlu, “Devam eden projelerimiz var. Bu projelerin süratle tamamlanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Bunların bir çoğunun ödemeleri var. Kaynak bulmaya çalışıyoruz. Kurumsal kapasite ile ilgili çalışmalar yapıyoruz Diğer taraftan çok yoğun hayırlı olsun ziyaretleri sürecine girdik.  Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Büyük ilgi alakalı gösterdiler. Buna da bir anlamda kolaylık sağlamak için bugün öğleden sonra Saat 14:00’da bir kokteyle bizden randevu isteyen insanları kişileri oraya davet ettik” şeklinde konuştu.  

SEÇİMDEN ÖNCE VADETTİĞİ PROJELERDE SON DURUM

Zorluoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Seçimden önce vadettiğimiz projelerimiz ile ilgili çalışmalara başladık. Bir önceliklendirme yapmaya çalışıyoruz. En öncelikli konular, 1. 2. 3. Yıl şeklinde planlama yapıyoruz. Önce söz verdiklerimizden başlayarak tarih verdiklerimizden başlayarak başta ulaşım ve trafik meselesi olmak üzere, turizm alanında söylediğimiz çalışmalar olmak üzere, seçim öncesinde proje kitapçığında söylediğimiz yapacağımız dediğimiz işleri tek tek hayata geçirmenin gayreti içindeyiz.  

RAMAZAN PROGARAMINDA NELER  YAPILACAK?

Trabzon’da bu sene biraz daha Ramazan ayı ile ilgili görünür Büyükşehir Belediyesi olmaya gayret gösteriyoruz.

Nisan ayının başında göreve başladık. O yoğunlukta az zaman kaldı Ramazanın başlamasına. Tam bizim arzu ettiğimiz büyüklükte ve ölçeklikte program olamadı. Ama geçen seneye göre daha iyi Ramazan Programı hazırladık. Fuar alanı var.  Bu fuar alanında 4 bin metre kare kapalı alanda sahnemiz olacak. Orada iftar programı olacak. Ücretsiz oyun alanı olacak. Bu etkinlikte iftar sofrası çadırı kurulacak.

Bu eğlence programı değil. Oraya sanatçılarımız gelecek. Ama Ramazanını anlamına uygun program icra eden sanatçılarımızı davet ettik. 30 gün devam edecek.  İnşallah birlikte iftarı açacağız. Musiki ve sohbet programı gerçekleştirilecek. Türkiye’de tanınmış sanatçılarımız olacak.  Bu anlamda sadece Merkezde değil ilçelerde de etkinlik olacak.

Her ilçede Büyükşehir Belediyesi olarak program yapacağız. Bende ilçelerde yapacağımız programlara bende Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılacağım.  Ramazan etkinliklerinde sloganımız Trabzon’da Ramazan Bir Başka Güzel..”  

GENEL BÜTÇE GELİRLERİNDEN HAZIRLANAN TASLAK

Genel Bütçe Gelirlerinde Büyükşehir Belediyeleri ile hazırladıkları ortak çalışmayı paylaşan Zorluoğlu, “Büyükşehirlerin bir havuzu var. Her ilin kendi sınırları içinde toplanan Genel bütçe Vergi Gelirlerinin yüzde 6’sı ayrılıyor.

Trabzon’da 100 lira toplanıyorsa 6 lirası Trabzon için ayrılıyor. Bu 6 liranın yüzde 60’ı doğrudan Trabzon’a geliyor. Kalan yüzde 40, ortak havuzda birleşiyor. O yüzde 40’ı dağıtırken yüzde 70’i nüfusa göre, yüzde 30’u yüzölçümüne göre.. Trabzon’un dezavantajı yüzölçümünde..  Yüzde 25 doğrudan ile, yüzde 90 nüfusa göre, yüzde 10 yüzölçümüne göre.. bu en fazla alan ile en az alan Büyükşehir Belediyesi arasında ki makas daralıyor. Yüzölçümü dezavantajı ortadan kalıyor. Nüfus belirleyici oluyor.  

TRABZON’UN ÖNCELİKLİ SORUNU TRAFİK

Bunu bütün olarak görüyorum. Trafik yönü olarak da değerlendirmemiz lazım. Maraş Caddesi ve Gazipaşa Caddesi bir bütün olarak görülmeli. Bizim birinci öncelikli meselemizdir. Bayrama kadar bu tür meselenin yetişmesi mümkün değildir. Arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda söylüyorum. Birinci meselemiz trafiği rahatlatacak çalışmalar başlatmak..  Kısa vadede dokunuşlarla kısmi rahatlamalar olacak. Trabzon trafik meselesi, Trafik Mastır Planından başlayarak, raylı sistem, Kanuni Bulvarı, bir bütün olarak ele almamız gereken mesele. Bu zaman alır. Orta vadede iştir. Küçük dokunuşları planlıyoruz. İnşallah bayrama doğru hem valilik hem de ilgili kurumlarla yapacağımız ortak çalışmalarla Bayram öncesinde bazı ilave tedbirler alacağız.

 İSKENERPAŞA KAPALI OTOPARK VE SEYİR TERASI YENİDEN İHALE EDİLECEK..  

Aynen devam edecek. O projeyi inceledim. Bazı küçük değişikliklerle ilaveye çıkacağız. Kendi kendini finanse etmek için yap işlet devret modeliyle.. Üzerinde marka kafe olacak. Önünde vatandaşların ücretsiz şekilde kullanacakları seyir terası ile birlikte inşallah ihaleye çıkıyoruz.

 DÜNYA BANKASININ HAZIRLADIĞI PROJEDE TRABZON BÜYÜKŞEHİR PİLOT İL..  

Biz geleceğe yönelmek durumundayız. Geleceğe dönük planlarımızı hayata geçirmek durumundayız. 250 milyon Büyükşehir, 250 milyon lirada TİSKİ’nin olmak üzere toplam 504 milyon borçla devraldık. Vatandaşlarımız rahat olsunlar, bizim en çok üzerinde durduğumuz husus sağlam bir mali ve gelir yapısı. Kurumsal anlamda iyi bir mali yönetimi.. Dünya Bankasından dün arkadaşlar geldiler. Belediyenin Mali Yapısını güçlendirmesi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi de pilot bölge oldu. 4 Tane Büyükşehir Belediyesiyle.. Eylül ayına kadar gereken teknik desteği verecekler. Onların da desteğiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesinde sağlam mali yapı oluşturacağız. Yönetilebilir borçtur.  

TRABZONSPOR’A KALICI GELİRLER…  

Trabzonspor’a kalıcı gelir oluşturmak için yönetimle bir araya geldik. Bazı projeler var. O projeler somut aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ