En Son Dakka Haberler -

Trabzon İl Müftüsü Açıkladı..

Ramazan’da neden sahur 1 saat erkene alınıyor? Trabzon İl Müftülüğü 2019 yılı ramazan ayı faaliyetleri sebebiyle Trabzon İl Müftülüğünde bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon İl Müftüsü Açıkladı..
  • 03.05.2019

Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın’ın düzenlediği basın toplantısında yapılacak faaliyetler öncesi bilgiler verildi.

 Açıklamalarda bulunan Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın : inşallah pazar günü teravih namazı kılacağız orucumuzda pazartesi günü tutmuş olacağız.

3 Haziran tarihinde tutacağımız son oruçla tutmuş olacağız. Ramazan ayı insanlık alemi için hayırlara vesile oldu. Diyanet işleri başkanlığımızın her yıl belirlediği gibi bu senede bir konuyu anlatacağız.  

Bize sahip olduğumuz her şey emanet olarak verilmiş biz de onları sahiplerine vererek sağlamış olacağız.

Ramazan öncesi hazırlıklarımızı yapılan toplantılarla tamamladık. Bütün camilerde konuşacak hocalarımızın konuşmaları bakım onarım tamamlandı,

Ramazan deyince akla gelen mukabele programları kuran ayında mukabeleler okunacak. Hangi vakitte okunacağı da camilerdeki panolara yazılmak suretiyle bildirilecek.  

502 camimizde itikafa gireceği söyleniyor bu çok güzel camilerimizde ramazan boyunca enderun usulü teravih namazı kılınacak.

Fatih, Muradiye, 2 nolu bostancı, karşıyaka camiinde enderun usulü teravih namazı kılınacak.  

Hatimle teravih namazı kılınması durumu, ilk genelinde toplam 24 camimizde kılınacak.

Sadece Ortahisarda 8 camimizde teravih namazı kılınacak. Hacıkasım,

1 Nolu Beşirli, Çukurcayır muradiye, konaklar camilisi,

Erdoğdu camisi, Saraçlızade camisi ve Hacı Bayram kuran kursu camisinde hatimle kılınmış olacak.  

502 camimiz kadir gecesinde açık bulundurulacak. 145 camide itikafa girilebilecek. 31 camimizde kuran programımız yapılmış olacak. Ramazan ayı boyunca meydan şubemizde bir büromuzda bayan vaizlerimiz özellikle kadın cemaitine hitap edecekler. Kendilerine sorulan soruları cevaplandıracaktır.  

FİTRE FİYATLARI BELLİ OLDU

Sevgi evleri, huzur evler, şehit yakınları ve gazilerimize yönelik iftar programlarımız olacak. Müsait olan camilerimizde din görevlilerimizin öncüllüğü ile iftar programlarımız olacak.  Radyo TV programlarımız Ramazan boyunca dinin emirleri ve hak konusunda halkımızı bilgilendirmiş olacağız. Hem ilimizde ve ülkemizde ramazanın bütünlüğü fark edilir.   İlimiz ramazan ayın heyecanı en üst düzeyde olan ilimiz, bütün camilerimizde bu heyecanı halkımıza yansıtmış oluruz. Dualarımızla ülkemizin İslam alemi için rahmetin bereketin arttığı bir dönem yaşamış oluruz. Her akşam cami programlarımızda olacak bu aziz vatanı cennet yurdumuzu emanet eden bütün geçmişi rahmetle anacağız.   2019 yılı fitre fiyatı 23 TL olarak belirlendi, bu en düşüğüdür.” diye konuştu.  

RAMAZAN’DA EZAN NEDEN GÜNEŞİN DOĞUMUNDAN 1 SAAT ERKEN OKUNUYOR

İmsak vaktinin değişimi ile ilgili konuşan Müftü Osman Aydın “Ramazan dışında ezanlar güneşin doğumundan 1 saat erken okunuyor.

Oruca başlama vakti imsak vaktinde yazılıdır.

Bu orucun başladığı an o vakit olduğu için uygulama bu vakit oluyor.

Yani ramazanda sabah namazını bu vakitte kılıyoruz.

Biraz bu süre içerisinde ibadetle meşgul olarak namaza sonra duruyoruz.

Evlerimizde acil işi olan kendi durumuna göre ezanla namazı kılabiliyoruz.

Tesbihattan sonra namaza durmamız daha iyi olur diye söylemek istiyoruz” dedi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ