En Son Dakka - Haberin Dakika Daika Mekezi - 16 Temmuz 2019, Salı

TRABZON GAZETECİLER CEMİYETİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE..

16 Nisan 2019
11 kez görüntülendi

TRABZON GAZETECİLER CEMİYETİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE..

BEKLENTİLER NE İDİ.?

Kuruluşu 1946 yılı olan Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşundan bu güne gelmesine katkı yapan tüm yöneticilere teşekkürlerimi sunarak söze başlamak istiyorum.

İsmi ve marka değeri büyük olan bu cemiyet, belli zamanlarda üstün başarılara imza atmasına rağmen bazen de ufakta olsa sıkıntılar yaşamıştır.Ama çok şükür bu günlere gelmiş olması büyük bir başarıdır.

Şu andaki durumu,yani genel kurul öncesinden bahsediyorum.Cemiyetin ,Bina sorununu,maddi sıkıntılarını, aylık giderinin 20 bin TL olmasını ,Büyükşehir Belediyesinden kiralanmış olan binanın tahliyesine dair mahkeme sürecinin varlığını biliyoruz.Ayrıca belediyeye olan borç miktarı da önemli rakamlara ulaşmış durumda .Nasıl olsa belediye bunu halleder düşüncesi yanlıştır. Belediyeler devletin resmi kurumları olup,kanunlarla yönetilirler.Kanunlara uygun olmayan bir uygulamanın içine giremezler.Bütün bu sorunlar, genel kurulu daha da önemli hale getirmişti.Acaba bu sorunlar nasıl çözülecek düşüncesi genel kurul üyeleri arasında hakimdi.

Bütün bu şartlara rağmen dört adayın işe soyunması sevindirici olması kadar,düşündürücü idi.Tabi ki bu sorunların altından kalkmak çokta kolay değildi.Mutlaka birlik,beraberlik içinde olup güçlü bir yönetimle ve herkesin elini taşın altına koyması sağlanmalıydı.

Neyse seçim yapıldı.Yeni bir jenerasyon iş başına geldi.Onları kutluyor ve başarılar diliyorum.İnşallah başarırlar temennisindeyim.Daha çok erken .Eleştirmek doğru değil.Ama bir kez daha söylüyorum işleri zor.Seçim öncesi beklentileri yerine getirmeleri için zaman tanımalıyız.

Beklentiler neydi .? Camiadaki küskünlükleri ortadan kaldırmak,ayrılanları geri getirmek,biriken borçları kapatmak,bina sorununu halletmek,cemiyetin prestijini artırmak ve yapılması gereken yeni projeler üretmek.

Bunlar gerçekleşebilir mi.? Elbette olur. Şöyle ki, Her şeyinizi ortaya koyup çok çalışarak,büyüyerek değil mütevaziliği öne çıkararak….olur.

Umutlarımı yitirmeden ,tespitlerimi dile getirmek istedim..Seçim sonrası yeni yöneticileri kutlamak için birkaç kez cemiyete uğradım .Kimseyi bulamadım.Biz yine uğrayacağız bulduğumuzda tebrik ederiz.

Yazımı, cemiyetimizin eski yöneticilerin den birisi ile aramızda geçen diyaloğa değinerek son vereyim.

Bu güne kadar böyle bir istişarede bulunmadığım değerli arkadaşım,kurulması dilden dile dolaşan yeni dernekten bahsederek benimle dertleşmek istedi. “Dernek kurulması ne kadar doğru.? Biz cemiyetin bölünmemesine çalışırken böyle bir girişim olur mu.?” Diye sordu.

Bende kendisine dilim döndüğünce” Elbette haklısınız.Ama üye arkadaşlarımıza yönetimler ve söz sahibi olduğunu ima edenler tarafından gerekli hassasiyet gösterilmezse,birileri dışlanırsa ; Akçaabat,Büyükliman ve Of örneğinde olduğu gibi arzu etmememe rağmen yeni oluşumlar kaçınılmaz olur” diye cevap verdim.

Cemiyet,dernek,vakıf gibi tüm STK’ lara üye olan her bireyin seçme seçilme,söz söyleme,denetleme,öneri sunma ve eleştirme hakkına sahip olduğunu belirterek herkese esenlikler dilerim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.