En Son Dakka Haberler -

TRABZON DIŞ HEKİMLERI ODASI YÖNETIM KURULU HiÇ BITMEYEN HÜZÜN

“Sağlıkta Şiddet Hiz Kesmeden Devam Edivor; Dün Bursa’daydı, Yarın Nerede?”

TRABZON DIŞ HEKİMLERI ODASI YÖNETIM KURULU HiÇ BITMEYEN HÜZÜN
  • 20.09.2019

Bursa Ağiz ve Sağliği Hastanesinde görevli meslektaşımız Dt. Hamdi Gören’in 18.09.2019 tarihinde bir hastası tarafından biçakla yaralanmasını derin bir üzüntü ve endişe ile öğrendik. Çok daha vahim sonuçlar doğurabllecek bu alay sonrası hastanede tedavi altına alinan meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.
Hicbir meslek grubu daha yoktur ki, insan için bu kadar emek verirken, fedakarlık yaparken karşılığında fiziksel ve/veya psikolojik şiddet görsün. Sağlık ile şiddet kellmelerinin hiç yan yana gelmemesi gerekirken, biz sağlık çalışanlarınıin hedef haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalcsef yaşıyoruz.

Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet; sonuçları açısından da sağlık çalışanları icin önemli meslekl da ötesinde toplumsal bir sorun olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle, sağlık ortaminda yaşanan şiddetin yayginliğı toplumsal cinnet gibi ürperten davranış olağanlığını biz sağlık çalışanlarına yaşatmaktadır. Dolayısiyla temelinde mevcut sağlık sistemi ve toplumda yaşanan diğer genel sorunların da iç içe olduğu bilinmektedIr. risk olmanın Siddeti önlemek için hayatın her alanında şiddet dilinden vazgeçmeli, şiddet kullananlara karşı etkili ve caydırıcı olmayan mevcut düzenlemeler yerine sağlık meslek birliklerinin hazırladiğı yasa tasarısı bir an önce hayata gegirilmelidir.
Yaşanan bu vahim olayı bir kez daha kınıyor, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve/veya psikolojik şiddet uygulanmasının önlenmesi için gereken her türlü hukuki ve idari tedbirin eksiksiz olarak alınması talebimizi ve şiddet karşısında tüm meslektaşlarımız ile sağlık çalışanlarının yanında duracağımızı bir kez daha yineliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ