En Son Dakka Haberler -

TRABZON BAROSU 19 MAYIS 1919’UN 100. YIL DÖNÜMÜ MESAJI YAYINLADI

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bağımsız Türk Devleti kurmaya karar verip, İstanbul Kız Kulesi açıklarında demirlemiş olan Bandırma Vapuruna binerek Samsun’ a ayak basıp, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ nin kurulması amacıyla bağımsızlık ve kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yıldönümündeyiz.

TRABZON BAROSU 19 MAYIS 1919’UN 100. YIL DÖNÜMÜ MESAJI YAYINLADI
  • 18.05.2019

Atamızın Samsun’a gelişinin amacı kurtuluş ve kuruluş mücadelesini Anadolu’dan başlatarak millet iradesine dayalı bağımsız bir Türk Devleti kurmaktı. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin başlatıldığı çok önemli bir tarihtir.

Bu amaçla başlatılan yolculukta kahraman halkımız kurtuluş mücadelesine omuz vermiş ve emperyal güçlere karşı kurtuluş savaşını kazanarak tarih yazmıştır. Aynı inançla kurtuluştan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ülküsü gerçekleştirilmiştir.

Dünya tarihine bu destanı yazdıran başta ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü, silah ve devrim arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ ün Gençliğe Hitabında “Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini korumak olduğu .” şeklinde Türk Gençliğine verdiği görevin dün olduğu gibi bugün de bilincinde olan Türk Gençliği, muhtaç olduğu gücün geçmişten gelip kendilerine ulaşan bağımsızlık duygusu olduğunun bilinciyle kendilerine emanet edilen Türkiye Cumhuriyet Devletini sonsuza tek koruyup kollayacaktır.

Trabzon Barosu olarak; 100 yıl önce başlatılan kurtuluş ve kuruluş mücadelesiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilke ve devrimleri doğrultusunda aynı inanç ve azimle mücadele edeceğimizi belirtiyor, ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutluyoruz.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Av. Sibel SUİÇMEZ

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Trabzon Barosu Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ