En Son Dakka Haberler -

THM  Bestekar & Söz Yazarı Karadeniz Teknik Kaval Üstadı Türkücü Muhammet Ali Yılmaz Trabzonspor ”marş” Fiyaskosu Yaptılar

Öncelikle tüm sağduyulu okurları yürekten selamlarım. diyerek sözlerine başlayan Muhammet Ali YILMAZ

THM  Bestekar & Söz Yazarı Karadeniz Teknik Kaval Üstadı Türkücü Muhammet Ali Yılmaz Trabzonspor ”marş” Fiyaskosu Yaptılar
  • 20.01.2020

Düşüncesi ve başlangıcı güzel olan ”Trabzonspor Marş” girişimi,amacının dışına yapılan etkenlerle çıkmıştır.
1-Oluşturulan jürinin,bilgi ve tecrübesinin üzerinde olan bu yarışma,İstanbul’da aktif ve profesyonel müzik yönetmenleri ve aranjörler tarafından yardım alınarak yapılması gerekirdi.
2-Müzik yönetmenleri ve aranjörler,enstrüman ve ana trafik kısmında pratik aynı zaman da da söze göre enstrüman taksimatı (aranjman)yaparak, tarafsız olarak bir şekilde bu sıralamayı kesin olarak neticelendirirlerdi.


3-Oluşturulan bando ekibi,yeni bestelenen marş için,duyguyu,vurguyu ve buna benzer bir çok müzikal  etkeni yüzeysel sergileyerek,bu inceliklerden icra edilmesinin önüne geçilmiş olacaktı.
4-Koro ekibi,yazılan,bestelenen ve en önemlisi izleyici ile ilk defa buluşmuş olan ”marş” konsepti niteliği taşıyan dizeleri,yorumda,baskıda,incelikte ve buna benzer hassasiyet taşıyan müzik kriterleri içerisinde sunamama eksikliğini gidermiş olacaktı.
5-Belirtilen türküleri solo olarak solist veya solistler tarafından stüdyoda seslendirilmesi,aynı zamanda final gecesinde ise,tınısı ve vurgusu net enstrümanlar (bağlama,keman,cura,kemençe,v.s. gibi) ile seyirciye sunulması gibi bariz ve net hatalardan uzak olunmuş olacaktı.
Uzun Sözün Özeti:


Mesleğinde uzman olamayan hiç bir kimse,konu ile alakalı yarışma veya buna benzer girişimlerde söz hakkına sahip kesinlikle değildir.
Müzik,dalga geçilecek bir konu yada kişinin kulağı duyduğu kadar yoruma açık bir meslek dalı değildir.
Bu devlet yada özel mesleklerde herhangi bir göreve  getirilmelere hiç benzemez.


Çünkü yapılan ve yapılacak hatalara, en önemlisi boyundan büyük işlere kalkışmaların sonucunda,profesyonel müzik insanlarına hem saygısızlık ve çok büyük bir hadsizlik yapma hakkına asla sahip değildir.
bu konuda bilgi sahibi ne Trabzonspor’dur nede Ortahisar belediyesidir. sen fikrini sunarsın işi uzmanlarına verirsin.bu şekilde olabilecek komik durumlara adın da hiç karışmaz.şimdi çıkın işin içinden… haydiiii
ilk 12 veya daha üst seviyelerde elenen yada elendirilen çok güzel türküleri bizzat dinledim.bu yarışmada değil ilk 3’e ilk 12’ye bile giremeyecek türküler vardı.
bu hatalara kargalar dahi güldü

Müzik hayatımda bu kadar bilgisizler ve beceriksizler ordusu tarafından müziği ayaklar altına alanları ne duydum ne de gördüm.

Bu hatanın ve hataların bir an evvel giderilmesi ve tüm müzik camiasına sürülen kara lekeyi ortadan kaldırıp,ulusal basın tarafından Trabzon halkını rencide edici girişimlerden dolayı özür ve özürler bekliyoruz.
sevgi ve saygıya değerlere,sevgi ve saygılarımla…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ