En Son Dakka Haberler -

STK. LAR SİYASİ GÖRÜŞLERİN ARKA BAHÇELERİ OLMAMALI

STK. LAR SİYASİ GÖRÜŞLERİN ARKA BAHÇELERİ OLMAMALI
  • 04.05.2019

ASKON Anadolu Aslanları İş Adamları Trabzon Şubesi üyelerini bilgilendirme ve eğitim çalışmalarını her hafta şube binasında sürdürmektedir.

Bu hafta ASKON Trabzon Şube Genel Sekreteri Cemal Yıldız. “SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TOPLUMDAKİ YERİ” adlı bir sunum yaptı.

Cemal Yıldız sunumda; şöyle dedi.

STK’ların geçmişi Peygamber Efendimiz SAV. Gençlik dönemine kadar dayanır. O zamanlar Mekke’de haksızlığa ve zulme uğrayanların haklarını korumak için kurulan, “HİLFU’L FUDUL” adlı bir Sivil Toplum Örgütüne Peygamberimizde destek vermiştir.

Günümüze gelinceye kadar, Osmanlıda birçok Dernek ve Vakıflar kurulmuştur.

Bu kurulan denek ve Vakıflar o günkü yönetimlere maddi ve manevi açıdan çok büyük destek olmuşlardır. Günümüzde hala daha bu vakıfların varlıklarını hissetmekteyiz.

İşte Darülaceze bunlardan biridir hala daha bakım yurdu, düşkünler evi olarak hizmet vermektedir.

STK’lar esas kimliklerine 1994 yılında kavuşmaya başlamış. Bu dönemde artık her STK siyasi güdümden kurtulmaya başlamıştı. Bundan önce her STK nın arkasında bir siyasi güç vardı ki bu çok yanlış bir anlayıştır. Türkiye bunun zararlarını çok gördü. Hükümet indirip, Hükümet kurulan o dönemler geride kaldı Allah’a şükür.

Şimdilerde STK’ların varlığı daha da bir hissedilir olmuş. Hani siyasiler diyor ya “Ortak Akılla Yöneteceğiz.” İşte ortak akıl dedikleri STK’lardır. Ona göre her STK bulunduğu topluma nasıl faydalı olabilirim bunun çalışmasını yapıp yönetime katkıda bulunmalıdır.

STK’lar asla siyasilerin arka bahçesi olmamalıdır. STK’ların asli görevi, üyelerine yönelik iş geliştirme çalışmaları yapmaktır. Ülkeyi yönetenlerin almış oldukları keyfi, tekçi ve baskıcı politikalarına karşı Hukuk çerçevesi içerisinde müdahale etmektir.

Bir İş Adamının esas görevi de istihdam sağlamak, üretim yapmak, ihracat yapıp Ülkenin kalkınmasına yardımcı olmaktır.

Devletimiz bu konuda çok büyük tecrübelerden geçti. Bunun için İş Adamlarını Maddi yönden destekleyecek Projelerine destek amaçlı KOSGEP, Kalkınma Ajansı gibi kuruluşları oluşturmuştur.

STK’lar eskiden de vardı. Şimdi de var. İleriki yıllarda da etkinlilerini arttırır bir şekilde varlıklarını sürdüreceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ