En Son Dakka Haberler -

MÜHENDİSLER KURULA GİTTİ

Türk Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi 13. olağan genel kurulu gerçekleşti.

MÜHENDİSLER KURULA GİTTİ
  • 09.02.2020

Divan başkanlığını Haydar Çoruhlu’nun yaptığı kongreye CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un efsane belediye başkanlarından Orhan Karakullukçu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,ortahisar Belediye başkan Yardımcısı selhattin Cebi, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çevratoğlu, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ile çok sayıda davetli ve mühendis katıldı.


Şube Başkanı Fulya Bankoğlu, 2 yıllık çalışma sürecini tamamladıklarını belirterek, “2 yıllık çalışma sürecini tamamladık ve 13. genel kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Mühendislerin siyasette yer alması bizi gururlandırıyor. Odamızdan çok sayıda siyasetçi çıktı ve bir çoğu da karar organlarında yer aldı. Meslek alanlarımızla ilgili değişim ve gelişmeleri ile alakalı çalışmalar yapıyoruz.  Yaptığımız çalışmalar tamamen kamusal çalışmalardır. Genel kurulumuz hayırlara vesile olsun” dedi.


Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “2014 yılında şehrimizin büyükşehir olması ile merkezde kurulan Ortahisar ilçesinde yerel bir iradenin temsilcisi olarak halkımızın hizmetindeyiz. O dönem de başkan olan Şaban Bey ve şimdiki başkanımız Fulya Hanım ile mesai arkadaşlığı yaptık. Ortahisar Belediye meclisimizin üye sayısı 37’dir. Bu üyelerimizden 25’ı teknik 15 tanesi mühendis 5 tanesi mimar. Biz buna çok özen gösterdik.

Kararlarımızın bilimsel olması için teknik ekibimizle çalışmalar yapıyoruz. Ben de hukukçu bir belediye başkanı olarka benim 5 yardımcım da mühendis. Hatta bir tanesi de odanızın üyesi Selahattin Çebi. 1984-89 yılları arasında şehrimize mühür vuran kıymetli büyüğüm, belediye başkanımız Orhan Karakullukçu ağabeyimiz de makine mühendisi ve şu an aramızda. Şubenin de kurucu başkanı. Kendisine saygılarımı sunuyorum. Büyükşehir belediye başkanımızla şehrimiz için sizlerin hizmetindeyiz. Genel kurulunuz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.


Trabzon’un efsane belediye başkanlarından Orhan Karakullukçu, “Mühendisler çok köşeli ve farklı insanlardır. İyi yetişmek zorunda, lider ve topluma örnek olmalıdırlar. 1950’den sonra Türkiye’nin gelişiminde mühendisler çok etkin rol oynadı. Sorumluluğumuz çoktur. Yaşı ilerlemiş olanlar tecrübelerini toprağa götürmek istemedikleri için biraz fazla konuşurlar. Bu odada çok mutluyum. 1966 yılında 5-6 kişi odamızı kurduk. Şu anda salonlara sığmıyoruz. Makine mühendislerimiz her dalda başarılı olmuştur. Siyasette mühendislerin olması çok önemlidir. Geçen buradaki konuşmamda bize demiryolunu vermezler 50 yıldır bizi oyalıyorlar. Bizim için önemli olan bizi GAP’a bağlayan duble yoldur dedim. Beni kimse duymadı. Ordu eski milletvekili Hilmi Güler Orduyu GAP’a bağladı biz de nal topladık. Biz birlikte olamıyoruz. Yakında Ordu bizi geçecek. Bizim birlikte iş yapma becerimiz yoktur. Ülkemizde anayasamız gereği yasma, yürütme ve yargı var. Yaşamanın görevi yasa yapmak ve denetlemek. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri meclis yasama görevini yerine getirmiş denetleme görevini yerine getirememiştir. Ülkemizde yürütmeyi denetleyecek bir mekanizma yoktur. TBMM, iki bölümlü olsun. 600 milletvekilimizin 500’ü şimdiki sistemle seçilsin diğer 100’ü de barajsız olsun. Bu bir senato olsun. Bu senato sayıştay, danıştay, devlet denetleme kurumu gibi kurumlar ona bağlansın. Bu senatoda ABD’deki senato gibi yetkili olsun. Etkin bir denetleme mekanizması TBMM bünyesine gelmek zorundadır. Biz yürütmeyi anayasal çizgilerle kontrol edemezsek yürütmede istediğini yapar” ifadelerine yer verdi.


CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ben de bu mesleğin mensubuyum ve onur duyuyorum. Orhan başkanımız siyasette ve yaşamda örnek aldığım birisidir. Trabzon’da çok değerli izler bırakan bir belediye başkanlığı yaptı. Burada bulunduğu öneriyi de partimizin yetkili kurumlarına ileteceğim. Siyasetin için de olduğumuzdan vatandaşımız bizleri arıyor. En büyük sıkıntımız işsizlik. Meslektaşlarımız okumuş mühendis olmuşlar asgari ücretle iş talep ediyorlar. Böyle sıkıntı var. Bu da beni çok üzüyor. Gençlerimiz asgari ücretle iş bulsa mutlu oluyor” şeklinde konuştu. Genel kurulun ardından bugün yapılacak ve tek liste ile gidilmesi beklenen kongrede Fulya Bankoğlu’nun yeniden başkanlığa seçilmesi bekleniyor.

Tek listehalinde gidilen seçime Fulya Bankoğlu ve listesi seçimi kazanadı 

İşte Yönetim Kuruluna seçilen isimler

Fulya Bankoğlu ,Hakan Önel ,Önder Durmuş ,Ufuk Bulut ,Dilek Denizci ,Sena Sağlam ,Ahmet Asım Kara,Sinan Koç,Hüseyin İncel,Yaşar Sert,Furkan Erman Kan,Beytül Soğuksulu ,Habibullah Kuvvet ,Ünal Özdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ