En Son Dakka Haberler -

KUZEY GÖZ’DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Çocuklara telefon vermek tehlikeli mi? KUZEY GÖZ’DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

KUZEY GÖZ’DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI
  • 24.02.2020

Kuzey Göz hastalıkları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Can Kaya, aileleri uyardı. Özellikle okul çağına gelmemiş çocuklara oyun amaçlı verilen telefonların, çocukların gözlerinde miyopluğa neden olabileceğini ifade eden Kaya, tehlikenin sadece bununla sınırlı olmadığını söyledi. Kaya, telefonlardan yayılan radyoaktif dalgalar nedeniyle çocukların kanser riskine de maruz kaldığına da dikkat çekti.

Trabzon’da açıldığı günden beri uyguladığı tedavilerle fark yaratan Kuzey Göz Merkezinden aileler için ciddi bir uyarı geldi. Kuzey Göz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Can Kaya, günümüzde ailelerin özellikle okul çağına gelmemiş çocuklarını oyalamak için ellerine oyuncak niyetine verdikleri telefonların büyük risk oluşturduğunu ifade etti. 
Çocukların ellerine oyalanmaları için verilen telefonların zararlarının kısa vadede ortaya çıkmadığına dikkat çeken Kaya, “Telefonları kesinlikle çocuklara kullandırılmaması lazım. Kısa vadede ortaya çıkmadığı, bize zarar vermediğini düşündüğümüz için toplum olarak tepki de göstermiyoruz. 
Aslında telefonlar, çocuklar için televizyondan bile çok daha riskli bir araç. Telefonlar daha yüksek radyasyon yayıyor hem de manyetik dalga… Çocuklar çok yakından baktıkları için radyasyona maruz kalabiliyor ve bu da ileride oluşabilecek kanser riskini taşıyor” dedi. 
Okul çağına gelmemiş çocukların ellerine verilen telefonların miyopluk riskini de arttırdığına dikkat çeken Kaya, muayeneye gelen ailelerin kendilerinden istediklerini de paylaştı. 
Ailelerin çocuklarına telefonu yasaklayamadığını bunu kendilerinden istediklerini ifade eden Kaya, “Aileler ne yazık ki çocuklara telefonlarını yasaklayamıyor. Bize muayene gelen özellikle 2 – 7 yaş arası çocukların aileleri, “doktor bey ne olur söyleyin de telefonu yasaklayın” diyor. . 
O yaşta telefon kullanan çocuklarda, görme kusuru olarak bir zaman sonra miyopluk gelişmeye başlıyor. Çünkü göz sürekli yakına bakmaya zorlanınca, göz miyopluk eğilimi oluşturuyor. Bu durumda toplumda göz rahatsızlığı olarak miyopluğun artmasına neden oluyor. 
 İleri yaş hastalığı olan sarı nokta hastatlığı belki yakın gelecekte veya bir zaman sonra orta yaş insanlarda veya daha erken yaşta görülmeye başlanacak. Önerimiz hekim olarak kesinlikle çocuklara, özellikle okul çağından önce oyun olarak oyuncak olarak telefonu vermemeleri” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ