En Son Dakka Haberler -

‘KORKUT ATA’ ayakta alkışlandı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından, Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) organizasyonunda düzenlenen 20’inci Karadeniz Tiyatro Festivali start aldı.

‘KORKUT ATA’ ayakta alkışlandı
  • 03.05.2019

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından, Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) organizasyonunda düzenlenen 20’inci Karadeniz Tiyatro Festivali start aldı.

16 Mayıs tarihinde sona erecek olan bu büyük şölene Romanya, Ukrayna, İspanya, Hırvatistan, Gürcistan, Rusya, Yunanistan ve Fransa’dan tiyatro ekipleri katılıyor. Festivale Ankara Devlet Tiyatrosu ‘da ‘Kontrabas’ ve ‘Eyvah Nadir’ oyunları ile katkı yapacak.

Haluk Ongan Sahnesi’nde yapılan gala gecesine Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, TDT Müdürü Elvan Saliha Karahasan, konuk tiyatro sanatçıları ve tiyatro severler katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt festivale destek veren herkese teşekkür ederek “ Bu yıl çok özel bir program hazırladık. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok başarılı tiyatroları festivalde buluşturacağız. Bizim çok yetenekli oyuncularımız, yönetmenlerimiz var. Çok güzel oyunlarımız var. Bir festival veya oyun tek başına olmaz. Bunları dışarıya anlatmalıyız. İşte bu nedenle festivaller önem arz ediyor. Tabi burada sizlerin de desteği unutulmaz. İlk günden bugüne kadar bizleri hiç yalnız bırakmadınız. İnşallah gelecekte de çok büyüyerek bu festival sonsuza kadar devam eder” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de özellikle tiyatro, opera, bale, resim ve müziği bir bütün olarak icra edecek bir kültür-sanat merkezini bu dönem içerisinde Trabzon’a kazandırmanın içerisinde olacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Şehri çokça yönetenler oldu. Genel idareciler oldu, yerel idareciler oldu. Ama şu anda sanata verdiği değer nedeniyle şu içinde bulunduğumuz binayı bize bağışlayan Haluk Ongan’ı da şükran ve minnet duygularımızla anmak istiyorum. Şehrimizin uluslararası arenada tanıtımına katkı sağlayan bu tür etkinliklere destek olmak bu camiaya bir lütuf değil bizim için bir temel vazifedir. Kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Trabzon’umuzda tiyatromuzu, operamızı, balemizi, resimi, müziği bütün sanatsal etkinlikleri eş zaman olarak bir kompleks yapı içerisinde icra edecek bir kültür sanat merkezimizi de inşallah bu dönem şehrimize kazandıracağız. Ayrıca bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz Opera Günleri’ni de tıpkı 20’sini düzenlediğimiz Karadeniz Tiyatro Festivali gibi bir festivale dönüştürmek de en büyük hayallerimdendir”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, misafir sanatçılar ve tiyatro severler Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Korkut Ata’ oyununu izledi. Muhteşem kostümleri, dekoru ve görseliyle dikkat çeken oyunda oyuncuların muhteşem performansı dakikalarca ayakta alkışlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ