En Son Dakka Haberler -

KAFAMDA DELİ SORULAR

KAFAMDA DELİ SORULAR
  • 22.04.2019

Seçimlerle, özellikle de İstanbul seçimi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Seçim yapılalı 3 haftayı geçti ama tartışmaları bitmiyor. Özellikle İstanbul seçimleri tam arapsaçı… 

Seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu, seçimden tam 2 hafta sonra mazbatasına kavuştu. Kavuştu kavuşmasına ama belirsizlik bitmedi.

Ak Parti, şimdi de KHK’lıların oy kullandığını belirterek, bavullar dolusu evrakla YSK’nın kapısını çaldı. Seçimin iptali söz konusu… Bana kalırsa zemini de hazırlandı. Aynı gerekçeyle Artvin’in Yusufeli, Kırıkkale’nin Keskin ve Denizli’nin Honaz ilçesinde kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı gerekçesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi. YSK, verilen mazbataları da iptal etti. Bu ilçelerde, 2 Haziran günü seçim yapılacak.

İlginç olan, itirazların oy farkının az olması üzerine yapıldığıdır. YSK, itirazları görüşürken, bu yerlerde kısıtlı seçmenlerin (HKK ile kamu hizmetinden çıkarılanlar kastediliyor) oy kullandığını belirledi ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu durumu, itiraz eden partiler değil YSK belirledi.

İstanbul’da ise olay daha farklı. Burada Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, seçimlerde KHK’lıların oy kullandığını belirterek, YSK’ya itiraz etti.

Peki Kanun Hükmünde Kararname ile kamu hizmetinden çıkarılanlar, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 8’inci maddesindeki “kısıtlı olanlar” sınıfına giriyor mu?

Bu konu çok karışık. Hukukçular, siyasiler ve çeşitli çevreler, KHK’nın Olağanüstü Hal Zamanında geçerli olduğunu belirterek bu seçimi kapsamadığını, bazıları ise Mahkeme kararı olmadan KHK ile kamu hizmetinden çıkarılanların, kısıtlı olamayacağını savunuyor.

Efendim bendeniz ise, aklımın ermediği için daha başka şeyler düşünüyorum. Madem KHK ile kamu hizmetinden yasaklananlar seçmen olamayacaktı, seçmen listelerine adları nasıl yazıldı? Yoksa bunlar, adları listelerde olmadığı halde mi oy kullandı da şimdi bu belayı başımıza sardılar? Bu listeleri YSK hazırlamıyor mu da şimdi büyük marifetmiş gibi bazı ilçelerde bunları tespit etmişler?

Yani kafamda deli sorular dolaşıyor vesselam…

İlgili kanunun ilgili bölümünü de aşağıya alarak huzurlarınızdan ayrılıyorum.

298 Sayılı Kanunun 1. Bölümü’nde;

Oy kullanamayacak olanlar:

Madde 7 – Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar:

1. Silah altında bulunan erler, onbaşılar, kıta çavuşları (Her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),

2. Askeri öğrenciler

3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar. (taksirli suçlar vs hariç)

Seçmen olamayanlar:

Madde 8 – Aşağıdaki kimseler seçmen olamazlar:

1. Kısıtlılar,
2. Kamu hizmetinden yasaklı olanlar.

Bana sorarsanız İstanbul’da 2 Haziran günü seçim var. Yakında karar açıklanır.

Ayrıca belirtmeliyim ki; hiç ama hiç bir insan, hele bir şehit cenazesinde değil fiili saldırıya uğramayı, protesto edilmeyi, yuhlanmayı, yan bakılmayı hak etmiyor. Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diyorum.

Muhabbetle Efendim!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ