En Son Dakka Haberler -

Jandarmadan ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ Etkinliği Düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturmak ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile başlattığı proje kapsamında Ortahisar İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla etkinlik düzenlendi

Jandarmadan ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ Etkinliği Düzenlendi.
  • 09.05.2019

İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturmak ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile başlattığı proje kapsamında Ortahisar İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla etkinlik düzenlendi.

75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda düzenlenen etkinliğe Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Ortahisar ilçe Jandarma Komutanı Yzb. Osman Erdoğan, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel, Ortahisar ilçe Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Trafik Ekipleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İle Jandarma Asayiş Ekiplerince, ilçenin Pelitli Mahallesi 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda gerçekleştirilen eğitim kapsamında sürücü, yaya ve öğrenciler yaya geçidi başta olmak üzere trafik kuralları hakkında bilgilendirildi.

2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybettiği belirten Kaymakam Tolga Toğan, “Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken “yavaşlamak”, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa “ilk geçiş hakkını vermesi” zorunlu hale geldi. Bu amaçla Bakanlığımızca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi.”dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ