En Son Dakka - Haberin Dakika Daika Mekezi - 19 Ağustos 2019, Pazartesi

İstanbul seçimlerine itirazda YSK’dan ara karar

25 Nisan 2019
8 kez görüntülendi

İstanbul seçimlerine itirazda YSK’dan ara karar

YSK’nin saat 14.00’te başlayan gündem toplantısında İstanbul’a ilişkin  olağanüstü itirazlar ele alındı.

AK Parti’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye  başvurmuştu.

MHP’nin itiraz dilekçesinde, bin 93 sandıkta, kamu görevlisi olması  gereken sandık kurulu başkanı ve üyelerin 970’inin kaymakamlıkça bildirilen  listeden belirlenmediği, il veya ilçe dışından görevlendirme yapıldığı iddia edilmişti.

Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri  Hakkındaki Kanun’un ilgili maddeleri gereğince sandık kurulu başkan ve memur  üyelerinin görevlendirilmelerine esas alınan listelerin hangi kurumlardan temin  edildiği de belirtilmek suretiyle Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından ayrı  ayrı gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Bu listelerin dışında görevlendirme yapılmışsa hangi sebeple ve hangi  kurumdan görevlendirme yapıldığının sorulmasına karar veren YSK, bunlardan  mazeret bildiren veya seçim günü göreve gelmeyen varsa bunların da listesinin  Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarınca ayrı ayrı gönderilmesini istedi.

MHP’nin kısıtlı seçmen iddiaları ise Kurul’un dün verdiği ara karar  ile araştırıldığından, bu konu hakkında yeniden bilgi istenilmesine yer  olmadığına, gelen sonucun bir örneğinin bu dosya içine de konulmasına karar  verildi.

Ara karar gereklerinin beş gün içinde Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim  Kurulları tarafından ayrı ayrı ve kurul halinde toplanılarak yerine getirilmesi  kararlaştırıldı.

MHP, ayrıca sandık kurulu başkanlarından 117’sinin akraba olduğunu  iddia etmişti. Bu iddianın ise Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce araştırılmaya  başlandığı öğrenildi.

AK Parti’nin Büyükçekmece itirazı

Kurul, toplantıda AK Parti’nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına ilişkin  itirazını da görüştü. Bu itiraza ilişkin ise dün alınan ara kararların sonucunun  beklenmesine karar verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.