En Son Dakka Haberler -

ÇAYDA DOĞAL GÜBRE TOPRAĞI KORUYOR

TEMA VAKFI DESTEĞİ İLE HAZIRLANAN ÖRNEK ÇAY BAHÇESİNDEN YÜKSEK VERİM ALINDI.

ÇAYDA DOĞAL GÜBRE TOPRAĞI KORUYOR
  • 28.05.2019

RİZE-Çayeli Senoz Vadisinde Doğuş çay ve TEMA desteği ile hazırlanan örnek çay bahçesinde doğal gübre ile yüksek verim alındı.

TEMA Vakfı ile DOĞUŞÇAY işbirliğinde Çayeli-Senoz Vadisinin Buzlupınar Köyünde hazırlanan uygulama bahçesinde gübre olarak çay posası ve organik gübre kullanılması sonucu yüksek verim elde edildiği açıklandı. Şenöz Vadisindeki Buzlupınar köyünde 3 yıl önce organik gübre kullanılmaya başlandığını söyleyen TEMA Vakfı temsilcisi Nevzat Özer ’burada amonyum sülfat gübresi kullanılmıyor.3 yıl önce eski gübre kullanımına son verdik. Amonyum Sülfat gübresi toprakta ne kadar canlı var ise öldüren bir gübre. Toprağı da öldürdüğü için Çay bitkimize olumlu etkisi yok. Biz TEMA Vakfı olarak DOĞUŞ Çay ile 3 yıl önce başlattığımız projemiz ile toprağın sağlığını düşünüyoruz. Gübre olarak çay çöpü kullandık. Senozdaki bu bahçemiz eğitim yerimiz oldu. Bölgede 6 tane uygulama bahçemiz var. Bu projemizde fazla bir maliyete de gerek yok. Proje başlangıcında ilk yıl 12 bin çiftçiye eğitim verdik seminerler düzenledik. Öğretmen, Muhtar ve STK lar da 2 yıl boyunca eğitici çalışmalar yapmaya çalıştık. TEMA Vakfının çalışmaları sayesinde Rize’de Amonyum Sülfat gübresi %95 oranında azaldı. Bölgedeki çaylıklarda amonyum sülfat kullanıldığı için toprağı eski orijinal durumuna getirmek çok zor ve uzun bir zaman alacak. Organik tarımda temel sorun verimin düşmesi ama toprağı kurtarmamız lazım.

TEMA Vakfı ve Doğuş Çay işbirliği ile 2016 yılında Rize’de yürütülmeye başlanan ’her dem toprak için ’projesi yeni dönem çalışmayla devam ediyor. Projemizin amacı toprak salığının korunmasıdır. Çayeli-Buzlupınar köyündeki organik proje bahçesinden ilk sürgünde elde edilen sonuçlar bahçe günü etkinliği kapsamında çiftçilerle paylaşıldı. Örnek bahçe çalışmasında ilk uygulamada üç kat artış sağladık. Uygulama yapılmayan havzanın hasadı 600 kg iken uygulama yapılan örnek bahçemizde 1.700 kg Çay elde edildi. Rize merkezde Kanbursırt, İkizdere-Şimşirli, Çayeli- Sabuncular, Fındıklı-Çağlayan ve Fındıklı-Sümer bölgelerinde ve Buzlupınar projemizle birlikte 6 uygulama bahçemiz var. Örnek proje bahçelerimizde toprağı iyileştirmek için tarım kireci uygulaması yaptık. Havalanmayı ve su geçirgenliği için çapalama yaptık. Mikrobiyolojik aktiviteyi arttırmak ve çayın ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak

üzere çay atıklarını kompost hale getirerek organik gübre ile toprağa verdik. Çayın kalitesinde önemi tartışmasız olan ilk sürgün döneminde verim artışı elde edilmesi oldukça önemli bir sonuçtur’ dedi.

Çayın ilelebet yetişmesi hem hayalimiz hem de sorumluluğumuz

Doğuş çayın Doğu Karadeniz’den, çayın ana vatanı Rize’den çıkmış bir marka olduğuna dikkat çeken Doğuş Çay Yönetim Kurulu Üyesi Harika Karakan Batallı’Rizenin doğal zenginliği ve önemli geçim kaynağı olan çayın en iyi şartlarda yetiştirilmesi, aynı lezzet ve kalitede üretilebilmesi için bilinçlenmek, sürdürülebilir tarımın önemini anlamak artık zorunlu hale gelmişti. Doğu Karadeniz’de çayın bölge insanına katkısının devamını sağlama ve sağlıklı topraklarda çay tarımı yapma amacıyla 2016 yılında TEMA Vakfı ile birlikte çay tarımı için toprak sağlığına yönelik ’her dem toprak için ’projesine başladık. Rize’nin doğal zenginliği ve en önemli geçim kaynağı olan çayın en iyi şartlarda yetiştirilmesi, aynı lezzet ve kalitede üretilebilmesi, sürdürülebilir tarım için güçlerimizi birleştirdik. Doğduğumuz topraklarda çayın ilelebet yetişmesi hem hayalimiz hem de sorumluluğumuz. Bu proje Doğuş Çay olarak bölgeye duyduğumuz hassasiyetinde bir yansıması. Geride kalan üç yılda gerçekleştirdiğimiz eğitimlerin yanı sıra örnek bahçelerde uygulamalara başladık. Bugünde elde ettiğimiz verimli sonuçları yerinde görme fırsatı yakaladık. Önümüzdeki dönemde de hız kesmeden aynı şevkle

projelerimize devam edeceğiz’dedi.

İSMET KÖSOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ