En Son Dakka Haberler -

ANAYASA MAHKEMESİ VE KARARLARI YOK SAYILAMAZ

Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idari makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Anayasa Mahkemesi kararları da her karar gibi tartışılabilinir.

ANAYASA MAHKEMESİ VE KARARLARI YOK SAYILAMAZ
  • 17.10.2020

Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idari makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Anayasa Mahkemesi kararları da her karar gibi tartışılabilinir. Ancak Anayasa Mahkemesince verilen karar, bir başka mahkeme tarafından “hiçbir gerekçeyle” uygulanmamazlık edilemez. Aksi bir kabul Anayasa Mahkemesini yok saymak anlamına gelir ki bu kabul edilemez.

Herhangi bir denetim yetkisi ve direnme hakkı olmadığı halde 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar; hukuk güvenliğinin ve Anayasa kurallarının bizzat mahkeme aracılığıyla çiğnenmesine neden olarak Adalete duyulan güveni ortadan kaldırmaktadır.

Açıkça Anayasamıza ve hukuka aykırı olan ve Anayasa Mahkemesini ve Adaleti tartışmaya açan bu yanlıştan dönülüp, Anayasa Mahkemesi kararının uygulanarak hak ihlalinin ortadan kaldırılmasının Hukuk Devletinin gereği olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

AV. SİBEL SUİÇMEZ

TRABZON BAROSU BAŞKANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ