En Son Dakka Haberler -

3 MART 1924 DEVRİM YASALARININ YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI

3 Mart 1924 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin 3 önemli devrim yasası kabul edilmiştir:

3 MART 1924 DEVRİM YASALARININ  YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE  BASIN AÇIKLAMASI
  • 03.03.2020

3 Mart 1924 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin 3 önemli devrim yasası kabul edilmiştir:

429 Sayılı Yasayla Diyanet İşleri Başkalığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Genel Kurmay Başkanlığı Kurulmuştur.

431 Sayılı Yasa ile Hilafet kaldırılmıştır.

Bu iki yasayla din ve ordunun siyaset dışı bırakılması sağlanarak, laik devlet yolunda önemli bir adım daha atılmıştır.

430 Sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunuyla, öğrenim birliği oluşturmak, yurttaşlar arasında duygu, düşünce ve kültür birliği oluşturularak Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kuşaklar yetiştirilmek amaçlanmıştır.

3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan bu üç yasa devrim yasaları içinde yer almakta olup, Anayasamızın 174. Maddesinde koruma altına alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel niteliklerinden olan “Laiklik” ilkesini sağlamaya yönelik çıkartılan bu üç yasa ile din ve devlet işleri birbirinden ayrılması, egemenliğin kullanımının devlete geçmesi ve öğrenim birliğinin sağlanması ile Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kuşaklar yetiştirilmek amaçlanmıştır.

Trabzon Barosu olarak Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda; Türk toplumunu çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkartma, Türkiye Cumhuriyetinin laik niteliğini koruma amacını taşıyan devrim kanunlarının uygulanmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

AV SİBEL SUİÇMEZ

TRABZON BARO BAŞKANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ